O nás

Curling vozíčkarov vo je jeden z najmladších športov vôbec, vyžadujúci vysokú dávku stratégie a hráčskej zručnosti. Vo svojej modifikácii pre postihnutých športovcov predstavil po prvýkrát na Svetovom pohári v roku 2000 vo švajčiarskej Crans – Montane. Na IX. ZPH v roku 2006 v Turíne už bol oficiálne zaradený do programu hier.

Hrajú ho telesne postihnutí športovci a v zložení tímov sa vyžaduje kombinácia žien a mužov. Je určený pre postihnutia dolnej časti tela (nohy, chrbtica, miecha, skleróza multiplex, amputácie), ktoré vyžadujú invalidný vozík pre každodennú mobilitu.

Curling na vozíku sa riadi pravidlami Svetovej curlingovej federácie (WCF) s jedinou výraznou odchýlkou  – vozíčkarske tímy nevyužívajú zametanie pred posúvanými kameňmi. Hrá sa už vo viac než 20 krajinách sveta.

Slovenský tím sa už niekoľko rokov zúčastňuje na rôznych turnajoch v zahraničí a má za sebou aj prvé úspechy. Pri svojej prvej účasti na Majstrovstvách sveta v roku 2012 obsadil fantastické 4. miesto. V roku 2013 obsadil na majstrovstvách sveta 7. miesto, čím si definitívne zabezpečil účasť na ZPH 2014 v Soči. Veľkým prínosom pre tréningový proces je aj prvá curlingová hala v bratislavskom Ružinove, vďaka ktorej už naši hráči nebudú musieť cestovať za prípravou do zahraničia.

V tíme sa objavili aj známe tváre z letných športov – paralympijskí víťazi v lukostreľbe resp. stolnom tenise Imrich Lyócsa a Alena Kánová, ďalšími hráčmi sú Radoslav Ďuriš (kapitán), bývalý združenár Dušan Pitoňák, Peter Zaťko a Monika Kunkelová. Predsedom športovo-technickej komisie a reprezentačným trénerom je František Pitoňák. Vyzdvihnúť treba príkladnú spoluprácu zo Slovenským curlingovým zväzom.

Sumár výsledkov klubu a slovenského reprezentačného družstva (xls).

 späť