Na medailové ovocie nedosiahli, aj tak všetkých nadchli

Na medailové ovocie nedosiahli, aj tak všetkých nadchli

Po dvoch 4. miestach na MS (2012, 2015) zostala nepopulárna „zemiaková“ medaila slovenským reprezentantom v curlingu na vozíku aj na ZPH 2022 v Pekingu. Svojimi výkonmi proti curlingovým veľmociam a najmä famóznymi obratmi v záveroch duelov si však získali srdcia všetkých, ktorí im fandili. Či už priamo v dejisku alebo na diaľku zo Slovenska.

Pred štartom na paralympiáde to ešte na idylu zďaleka nevyzeralo. V marci 2020 boli curleri poslednými para športovcami, ktorí absolvovali svoj svetový šampionát. Po ich návrate z Wetzikonu sa už svet začal zatvárať v dôsledku pandémie a podujatia sa rušili jedno za druhým.

Po uvoľnení opatrení však zistili, že nemajú kde trénovať. Bolo treba hlavne dohnať ekonomické straty a tak namiesto dráh pre curling dostávalo prednosť korčuľovanie pre verejnosť. Reprezentačný tréner František Pitoňák bil na poplach, ale vybaviť tréningové možnosti sa curlerom podarilo až tesne pred MS 2021, ktoré sa konali ako test event paralympiády v pekinskej hale Ice Cube. Kde? U susedov v Brne…

Boli vďační aj za túto možnosť, ale dlhodobý tréningový výpadok sa musel prejaviť. V Pekingu napokon obsadili z 12 účastníkov 10. miesto. A keďže traja poslední vypadávali, do B skupiny spadli aj oni…

Bezmocnosť nad chýbajúcimi tréningovými možnosťami viedla chvíľku dokonca k úvahám neštartovať na paralympiáde. Právo účasti na ZPH 2022 si vybojovali vďaka bodom získaným na predošlých šampionátoch, ale športovec bez prípravy si nechce kaziť rokmi ťažko nadobudnuté renomé… Napokon sa predsa len ľady pohli a naši reprezentanti posledné týždne pred hrami pilovali presné hody v bratislavskom Ružinove.

„Posledné dva roky sme nemali možnosť trénovať. Som rád, že sa to podarilo aspoň posledné dva mesiace pred Pekingom, kde všetci hráči zodpovedne pristupovali k tréningom. Ak by mi pred dvomi mesiacmi bol niekto povedal, že budeme hrať na ZPH semifinále, určite by som tomu neveril. Po tých šiestich týždňoch tréningov som očakával, že vyhráme jeden dva zápasy. My sme ich napokon vyhrali sedem. Aj keď zažívame mierne sklamanie, že napokon nevezieme domov medailu, ale štvrté miesto je určite náš najlepší výsledok, aký sme v curlingu dosiahli“, konštatoval po poslednom zápase na paralympiáde František Pitoňák.

A bola to veru parádna jazda s druhým miestom po základnej časti, zaručujúcom účasť v semifinále, čo nepredpokladali ani najväčší optimisti. Navyše s finišmi ako z filmových thrillerov. Po zázračnom poslednom pokuse Petra Zaťka sme aj v media centre vyskočili od radosti ako pri Hrivíkovom vyrovnaní pár sekúnd pred koncom proti USA…

„Turnaj bol veľmi vyrovnaný, kvalitný. Väčšina súperov sa naň svedomite pripravovala, čo bolo vidieť. Zápasy boli väčšinou vyrovnané, potom už vyčnievala domáca Čína. Ale to nie je prekvapujúce, lebo ako som počula, zatvorili ich na dva roky do tejto haly, aby tu trénovali. My sme trénovali šesť týždňov a po základnej časti sme skončili hneď za nimi na druhom mieste!“, porovnala Monika Kunkelová.

Skip Radoslav Ďuriš zostal aj po poslednom kameni verný svojej strohej diplomacii: „Výborný turnaj, hrali sme perfektné zápasy, najmä so Švédskom a Kanadou v základnej časti, porazili sme aj Veľkú Britániu. Škoda, že sme nevyužili dve šance na medailu“.

Alene Kánovej, ktorá kvôli technickým problémom s aplikáciou hier priletela do dejiska až na druhý pokus, prisúdil vývoj nevďačnú pozíciu náhradníčky: „Spoluhráči boli takí dobrí, že mi nedali ani šancu ich vystriedať. Teší ma, že sme boli dobrá partia, lebo paralympijské hry sú hlavne o psychike“, povedala a vzápätí dodala: „Tieto dva posledné zápasy mrzia, ale keď sa z toho vyspíme, aj to štvrté miesto si budeme vážiť, pretože sme sa dostali medzi krajiny ako je Čína, Švédsko, Kanada a posledných dvoch sme dokonca v základnej časti zdolali. Aspoň máme méty do budúcnosti“.

Nášmu čarostrelcovi zo základnej časti Petrovi Zaťkovi to už v súbojoch o medaile tak nesypalo, ale inak odohral skvelý turnaj. „Keď si predstavím, že koncom minulého roka sme ani poriadne netrénovali, za šesť týždňov sme deficit dohnali a tu sme sa predstavili vo veľmi dobrom svetle. Dokázali sme súperov dostať pod tlak a otočiť aj ťažké zápasy. Mne osobne vyšli pekné odhody, za čo som rád. A videli sme, že môžeme súperiť aj s najlepšími tímami sveta. Chýbala len tá čerešnička na torte v podobe medaily. Spomienka na Peking bude určite pekná. Budem spomínať na tieto krásne zápasy, na pozitívnu odozvu z domova, odkiaľ nám fandilo veľa ľudí. Dodávalo nám to veľa pozitívnej energie“.

Po návrate domov curlerov nečaká oddych. Majú sa vybrať ešte do Prahy, kde pravidelne hrávajú medzinárodnú ligu a medzitým ešte aj potrénujú. Čas na oddych príde s teplejšími mesiacmi. Ale na jeseň už budú opäť zarezávať (verme, že bude kde) a potom je v novembri na programe šampionát B skupiny, odkiaľ by sa radi hneď vrátili do „áčka“. Ale v hre je aj možnosť, že ruskí športovci sa do súťaží tak skoro nevrátia a Slovensko by ako posledný tím pod čiarou posledných MS žiadne „béčko“ ani hrať nemuselo. Uvidíme…

Bilancia Slovenska na ZPH 2022:

Základná skupina:

  1. marca

SLOVENSKO – USA 9:3 (2:0, 4:0, 0:1, 1:0, 0:2, 1:0, 1:0, X)

  1. marca

SLOVENSKO – Nórsko 3:9 (0:1, 0:0, 0:2, 0:1, 3:0, 0:3, 0:2, X)

SLOVENSKO – Lotyšsko 4:8 (1:0, 0:2, 1:0, 2:0, 0:1, 0:2, 0:3, X)

  1. marca

SLOVENSKO – Veľká Británia 7:3 (1:0, 0:1, 2:0, 2:0, 0:1, 1:0, 0:1, 1:0)

  1. marca

SLOVENSKO – Kórea 7:2 (1:0, 1:0, 1:0, 1:0, 1:0, 0:2, 2:0, X)

SLOVENSKO – Kanada 9:8 (0:1, 0:1, 2:0, 0:1, 4:0, 0:4, 3:0, 0:1)

  1. marca

SLOVENSKO – Čína 5:7 (1:0, 0:2, 1:0, 1:0, 0:3, 0:2, 2:0, X)

SLOVENSKO – Švédsko 6:5 (0:3, 1:0, 2:0, 0:1, 1:0, 1:0, 0:1, 1:0)

  1. marca

SLOVENSKO – Švajčiarsko 8:6 (0:2,1:0, 0:1,0:1, 2:0, 0:2, 5:0, X)

SLOVENSKO – Estónsko 7:6 (1:0, 0:1, 0:3, 1:0, 0:2, 2:0, 1:0, 2:0)

Slovensko obsadilo po základnej časti 2. miesto a postúpilo do semifinále.

11.marca

Semifinále:

SLOVENSKO – Švédsko 4:6 (0:1, 0:1, 0:1, 3:0, 1:0, 0:1, 0:1, 0:1)

Zápas o 3. miesto:

SLOVENSKO – Kanada 3:8 (0:1, 0:1, 0:0, 2:0, 0:1, 0:1, 1:0, 0:4)

Slovensko obsadilo konečné 4. miesto.

Z Pekingu Roman Végh / SPV