Návrat do elitnej kategórie A

Návrat do elitnej kategórie A

Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku zvládla svoju fínsku misiu a po troch rokoch bude opäť účastníkom elitnej A skupiny majstrovstiev sveta. Tam ju čaká nielen boj o medailové pozície, ale najmä získavanie bodov pre účasť na ZPH 2026 v Miláne.

Šampionát B skupiny sa odohral v dňoch 5. – 10. novembra v Lohja a štartovalo tu 11 reprezentačných tímov, ktoré hrali o tri postupové miesta. Prvým cieľom našich hráčov bolo dostať sa do prvej štvorky a následne vyhrať jeden z dvoch zápasov play off, čo zaručovalo návrat do „áčka“.

Z desiatich zápasov si napokon pripísali osem víťazstiev a dve prehry. Rovnakú bilanciu mali prvé tri tímy, na tretiu priečku po základnej časti odsunuli Slovákov vzájomné zápasy. V play off však využili hneď prvý mečbal a po víťazstve nad Talianskom sa už mohli tešiť z postupu. Účasť ešte vyšperkovali prvým miestom po finálovom triumfe.

„Som veľmi hrdá na celý tím ako odhodlane nastúpil a bravúrne odohral ranný zápas s Talianskom o finále a teda automatický postup do A skupiny MS. Jednoznačne sme v ňom udávali tempo a hladká výhra nás priviedla do finále, kde sme pridali ešte čerešničku v podobe zlatej medaily. Finále bolo pomerne vyrovnané, ale trpezlivá hra a čakanie na chybu súpera sa nám oplatili a v siedmom ende náš tím ukoristil štyri body, ktoré rozhodli o výhre 8:4“, zhodnotila záverečný deň šampionátu trénerka Daniela Matulová. Zároveň konštatovala, že jej tím mal konečne možnosť sa kvalitne pripraviť na šampionát oproti minulým rokom. „Sme za to veľmi vďační. Táto príprava sa ukázala už počas prípravného turnaja vo Švajčiarsku, kde sme medzi elitnými tímami zvíťazili“, dodala.

Šampionát A skupiny sa bude konať v marci budúceho roka v kórejskom Gangneungu, ktorý bol dejiskom zápolení v tomto športe aj počas ZPH 2018. Slovenskí curleri, ktorí vypadli z áčka na MS 2021 v Pekingu, teda prídu do známeho prostredia a pokúsia sa tu zabojovať o body na ZPH 2026 v Miláne. O účastníkoch zimnej paralympiády rozhoduje totiž počet bodov z MS A skupiny v medziparalympijskom období. Slovenskí hráči budú mať teda dva pokusy (ak v Gangneungu nevypadnú) – ďalšie MS sú na programe v roku 2025 ako testovacie podujatie ZPH v jeho budúcom dejisku. Bola by to pre Slovensko už štvrtá účasť na paralympiáde v rade – debutovali v roku 2014 v Soči (6. miesto), 2018 (9. miesto) a 2022 (4. miesto).